ایمن ترین روش جهت از بین بردن تاتو

چگونگی پاک کردن تاتو با لیزر

از زمان های دور اقدام به خالکوبی و تاتو رایج بوده است و رفته رفته امری متداول شد. اما پس از مدتی به دلایلی نظیر از مد افتادن، تغییر سلیقه و … افراد در صدد پاک کردن و محو کردن خالکوبی ها و یا تاتوها برآمدند. بشر روش هایی مانند سوزاندن یا اسید یا محلول های شیمیایی، تراشیدن، عمل جراحی و… را برای پاک کردن خالکوبی یا تاتو امتحان کرد اما هیچ کدام این روش‌ها نه تنها کارآمد نبود، بلکه منجر به بروز اثرات نامطلوب دیگری نیز بر روی پوست می‌شد. با پیشرفت علم پزشکی و پیدایش لیزر، استفاده از لیزر بدین منظور باب شد.

جوهر تاتو در زیر لایه سطحی پوست قرار می­ گیرد که حذف آن با مواد عادی کمی دشوار است و اغلب نیاز به جلسات متعدد لیزر دارد. حذف تاتو با لیزر، یک عمل غیر تهاجمی است که با استفاده از اشعه لیزر اقدام به شکستن رنگدانه­ های زیر پوست می­ کند و کمترین احتمال آسیب برای سلول­ های اطراف رنگدانه را دارد.

در حال حاضر بهترین و بی‎ خطرترین شیوه برای از بین بردن لک و تاتو استفاده از جدیدترین لیزر موجود به نام لیزر کیوسوئیچ (Q-switched) است. درمان لک و رفع تاتو با دستگاه لیزر کیوسوئیچ بهترین و رایج ­ترین شیوه درمان است.

این لیزر با تولید امواج نوری با شدت بالا و طول موج‌های ۵۳۲ و ۱۰۶۴ نانومتر عمل می‌کند. این لیزر می‌تواند میزان تولید کلاژن پوست را افزایش دهد و انواع لک‌ها و حتی قارچ‌های پوستی را از بین ببرد. لیزر کیوسوئیچ محبوبیت زیادی در میان مراجعه کنندگان دارد به دلیل اینکه تماس کمتری با پوست داشته و عوارض جانبی کمی ایجاد می‌کند. لیزر کیوسوئیچ برای از بین بردن تاتو و رنگدانه های صورت و بدن طراحی و ساخته شده است.

انرژی این لیزر احساس داغی در پوست شما ایجاد می کند، البته این ناراحتی تا حد زیادی با سیستم خنک کننده آن کنترل می شود اما به طور کامل حذف نمی شود. درمان تاتو با لیزر کیوسوئیچ بدون بی حسی کمی دردناک است، بنابراین توصیه می ­شود حتماً قبل از اقدام منطقه کاملاً بی­ حس شود.

مزیت این نوع از لیزرها تاباندن انرژی نوری بالا در فاصله زمانی بسیار کوتاهی به پوست است. بعد از بی­ حسی موضعی و خنک کردن پوست با توجه به رنگ بکار رفته در خالکوبی، نوع لیزر کیوسوئیچ انتخاب می­ شود. با تاباندن اشعه لیزر، رنگ بکار رفته در خالکوبی به ذرات کوچکتر تقسیم شده و به مرور زمان این ذرات به وسیله سلول­ های سیستم ایمنی هضم شده و از منطقه دور می­ شوند.

گذشت حداقل یک سال از عمر خالکوبی، استفاده از رنگ ­های تیره در خالکوبی و تک رنگ بودن آن از جمله عواملی هستند که راندمان و سرعت بهبودی را بالا می­ برند. خالکوبی ­های چندرنگی، خالکوبی­ هایی که رنگ روشن دارند و نمونه­ هایی که رنگ­ های متالیک در آن­ ها بکار رفته ­اند، به تعداد دفعات بیشتری برای پاک شدن نیازمند هستند.

انواع لیزر Q-Switch

لیزر کیوسوئیچ Nd:YAG

با طول موج 1064 نانومتر برای تاتو و خالکوبی با رنگ­ های سیاه و سرمه ­ای

لیزر کیوسوئیچ روبی

برای تاتو و خالکوبی با رنگ­ های سیاه، سرمه ­ای و سبز

لیزر کیوسوئیچ Nd:YAG

با طول موج 532 نانومتر برای تاتو و خالکوبی با رنگ ­های قرمز، بنفش و نارنجی

لیزر کیوسوئیچ الکساندرایت

برای تاتو و خالکوبی با رنگ­ های سیاه، سرمه­ ای و سبز

پارامترهای مهم در پاکسازی خالکوبی با لیزر

عوامل زیادی در پاکسازی خالکوبی با لیزر تأثیرگذار هستند؛ از جمله نوع جوهر مورد استفاده، عمق و عمر خالکوبی، نوع و اندازه پوستی که خالکوبی روی آن انجام شده است. رنگ پوست بیمار و همچنین عمقی که رنگدانه خالکوبی گسترش پیدا کرده نیز بر روی روش رفع تاتو تأثیر گذار است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *