تجهیزات هوشمند ساختمان در بهینه سازی مصرف انرژی

مدیریت مصرف برق

از تجهیزات هوشمند در مدیریت مصرف برق ساختمان نیز استفاده میشود. و برخی از قابلیت های سامانه های مدیریت مصرف برق به شرح زیر است:

  • روشن و خاموش شدن چراغها با سنسورهای تشخیص حرکت
  • قابلیت تنظیم نور روز و شب و بهره گیری حداکثری از نور طبیعی روز
  • قابلیت زمانبندی کردن روشنایی در مکان هایی از جمله محوطه و لابی ساختمان
  • مدیریت میزان مصرف برق با استفاده از کنتورهای هوشمند، به طور مثال، چنانچه مصرف برق مشترک از مرز مورد نظرش بگذرد کنتور هوشمند فرمان قطع برق را میدهد.

مدیریت مصرف آب

آبیاری گل وگیاه، تنظیم فواره و آبشارهای مصنوعی از طریق صفحه کنترل به سادگی قابل کنترل می باشند. همچنین ساختمان هوشمند میتواند کنترل، آبیاری گل و گیاه در حیاط یا داخل ساختمان را به طور خودکار طبق برنامه از پیش تعیین شده عهده دار شود. برای مثال هر غروب در صورت پایین بودن رطوبت چمن از ۳۳% سیستم آبیاری بشکل خود کار بکار می افتد در غیر اینصورت آبیاری انجام نشده و با این اقدام باعث صرفه جویی می گردد.

سیستم آبیاری هوشمند اطلاعات حسگرها را جمع آوری می‌کند و دستورات از پیش تعریف شده کاربر را به محرک‌ها ارسال می‌کند داده‌ها توسط سنسورهای رطوبت و دما جمع آوری می‌شوند.

کاربر دامنه رطوبت و دما را مشخص می‌کند. هنگام رسیدن به آستانه، سیستم عکس العمل نشان می‌دهد.(یعنی وقتی که رطوبت در سطح معینی است، آبیاری شروع و متوقف می‌شود.) کنترل‌کننده آبیاری همچنین جریان آب، مسدود بودن یا نشت لوله‌ها را بررسی می‌کند کاربر می تواند سیستم را به راحتی از طریق برنامه تلفن‌های هوشمند کنترل کند.

زمان مناسب برای آبیاری در طول شبانه روز، مدت زمان آبیاری و مقدار آب مورد نیاز برای آبیاری بر اساس اطلاعات آب و هوا و داده‌های سنسورها تعیین می‌شود.

گاهی اوقات به دلیل زمان بر بودن گرم شدن خانه، ترجیح می دهیم که سیستم گرمایش را خاموش نکنیم. چون ممکن است در بازگشت به خانه با هوای سرد مواجه شویم و به کمک اپلیکیشن خانه هوشمند دیگر نیازی نیست سیستم گرمایش شما همیشه روشن باشد.

کوتاهتر شدن زمان استفاده از سیستم گرمایش به معنای کاهش مصرف گاز و برق است بنابراین خانه هوشمند و صرفه جویی در مصرف گاز نیز قابل دسترسی است علاوه براین کاهش مصرف برق نیز به معنای کاهش مصرف گاز و دیگر سوخت های فسیلی است که در تولید برق از آن ها استفاده می شود.

کاهش مصرف سوخت های فسیلی به معنای کاهش تولید گازهای گلخانه ای، کاهش آسیب به لایه اوزون و کاهش اثرات مخرب زیست محیطی است.

آینده مدیریت انرژی

اگر چه در حال حاضر مدیریت انرژی هوشمند یک نوآوری محسوب شود اما در آینده نقش مهمی را در هر دو سمت کسب و کار و مصرف کنندگان ایفا خواهد کرد. با هوشمندسازی بیشتر و افزایش حجم داده ها از تجهیزات و تأسیسات ساختمانی، امکان تحلیل هرچه بیشتر آن در آینده بیشتر فراهم می آید، و از این رو مدیریت انرژی در آینده بسیار بهینه تر انجام خواهد شد و این خود منجر به کاهش اتلاف انرژی و صرفه جویی میشود.

و صد البته این مسئله در شکل دهی فرهنگ آینده برای مصرف انرژی نیز مؤثر خواهد بود. بستر این هوشمندسازی قطعا اینترنت اشیاء خواهد بود و دولت شرکت های انرژی را تشویق خواهد کرد سرویس های هوشمندانه تری را ارائه کنند. با این همه هوشمندسازی تنها محدود به تجهیزات الکترونیکی نمیشود و اجرای طرح های هوشمند در احداث ساختمان و یا انتخاب هوشمندانه تجهیزات و تأسیسات ساختمان نیز میتواند در مقام هوشمندسازی بحث و بررسی و پذیرفته شود.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *