تولید برق خورشیدی در کنار صنایع کشاورزی و دامداری

امکان استفاده از پنل های خورشیدی در کنار صنایع کشاورزی و دامداری مانند گلخانه ها و مرغداری ها، علاوه بر تأمین برق به افزایش راندمان مصرف آب و استفاده بهینه از زمین های کشاورزی کشور کمک شایانی خواهد کرد.

در راستای دستیابی به توسعه پایدار، کشاورزان و دامداران در بسیاری از موارد می توانند برق نیز تولید کنند. این موضوع با نصب سامانه های خورشیدی ( پنل های فتوولتائیک) بر روی زمین کشاورزی یا سقف گلخانه و دامداری و به طرق مختلف قابل انجام است.

کشاورزان و دامداران می توانند، با فروش برق تولید شده به وزارت نیرو علاوه بر بهره وری بیشتر و حفظ محیط زیست، موجب درآمد زایی بیشتر زمین های خود شوند.

این فرصت در بسیاری از کشور های دنیا آزموده شده است و همزمان با تولید برق پاک، شرایط اصلاح برخی از عوامل زیست محیطی از جمله کاهش آلودگی هوا، کنترل فرسایش خاک و تثبیت آن نیز به وجود خواهد آمد.

با توجه به برخورداری ایران از نعمت تابش و داشتن ساعات آفتابی بسیار مناسب، مساحت قابل توجه زمین های کشاورزی در مناطق روستائی، فرصت جذابی برای سرمایه گذاری جانبی را ایجاد نموده است.

بدین ترتیب یک منبع درآمد بمدت بیست سال در قالب قرارداد خرید تضمینی برق تجدید پذیر، بویژه، در شرایط کم آبی برای کشاورزان فراهم خواهد نمود.

متولیان امر توسعه انرژی های تجدید پذیر و پاک، به منظور تحقق اهداف توسعه نیروگاه های تجدید پذیر، به سرمایه گذاران این حوزه پیشنهاد می کنند که با تمرکز بر کاربرد انرژی های تجدید پذیر به ویژه انرژی خورشیدی در کنار کاربردهای دیگر همچون کشاورزی و دامپروری، سبب بهینه سازی فعالیت های خود و کسب درآمد از طریق فروش برق پاک به دولت شوند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *