درمان ضایعات عروقی با لیزر PDL

ضایعات عروقی رگهای خونی هستند که در روی پوست قابل مشاهده هستند و تقریباً می توانند در هر قسمت از بدن ظاهر شوند، اما معمولا در صورت یا پاها شایع هستند.

ضایعات عروقی ظاهر متنوعی دارند و اکثر این ضایعات، مادرزادی هستند. با این حال، برخی از آنها نیز ممکن است اکتسابی و بدخیم باشند و در نتیجه پیری، صدمات نور خورشید، بارداری و … بوجود آیند. رگ های عنکبوتی، تلانژکتازی ها و قرمزی پوست از انواع ضایعات عروقی می باشند. ضایعات عروقی هنگامی اتفاق می افتند که رگ های خونی سطح پوست آسیب ببینند یا گشاد شوند. به همین دلیل و نیز به دلیل نازک تر شدن بافت پیوندی، قابل مشاهده می شوند.

قبل از ظهور جراحی لیزر، هیچ درمان قابل قبولی برای از بین بردن ضایعات عروقی وجود نداشت و کمک به این بیماران امکان پذیر نبود. در حال حاضر، در اکثر موارد، تنها روش مؤثر برای از بین بردن ضایعات عروقی یا قرمزی پوست، لیزر درمانی است.

به منظور درمان ضایعات عروقی، ليزرهاي رنگی پالســی (PDL)، Nd:YAG و آرگون قابل استفاده هستند كه PDL  مناسب­تر مي­باشد.

نور ساطع شده از دستگاه لیزر  PDL از سطح پوست عبور می کند و معمولا بدون آنکه هیچگونه آسیبی به پوست وارد کند، جذب هموگلوبین موجود در رگها می شود. بدین ترتیب رگهای سطحی تخریب می شوند بدون آنکه هیچگونه آسیبی به بافتهای اطراف برسد.

امروزه لیزر PDL مؤثرترین و بهترین درمان برای برطرف کردن خال­های عروقی مادرزادی و اکتسابی در سراسر دنیا است.یکی دیگر از کاربردهای منحصر به فرد لیزر PDL درمان کلوئید (گوشت اضافی) و جای زخم­های قدیمی است. جوش صورت و آکنه مقاوم به درمان، از مشکلات شایع دیگری است که بسیاری از نوجوانان و جوانان از آن رنج می برند. با یک جلسه درمان با لیزر PDL می‌توان بهبود قابل توجهی در جوش­های قرمز رنگ و ملتهب صورت و بدن ایجاد کرد.

همچنین لیزر PDL برای درمان بیماری پسوریازیس، روزاسه، وریدهای سطحی پا، زگیل و بسیاری از بیماری­های پوستی دیگر کاربرد دارد.
يكي ديگر از كاربردهاي اين ليزر محو كردن مويرگ­هاي ريز و قرمزي اطراف بيني و روي گونه هاست.

از دیرباز لیزر درمانی در جوانسازی صورت همراه با مشکلاتی همچون ترشح و تورم پوست صورت برای چندین روز و قرمزی و دو رنگی پوست برای هفته ها پس از لیزر بوده است اما لیزر PDL می‌تواند بدون ایجاد هیچ یک از این عوارض به جوانسازی پوست صورت بپردازد. در واقع لیزر PDL با تحریک عروق زیر پوست صورت، می تواند در عرض چند ماه تولید کلاژن که عامل قوام و جوانی پوست است را افزایش داده و در رفع شلی پوست صورت و بهبود چروک های آن مؤثر باشد.
بر این اساس جواب نهایی لیزر را می توان از 3 تا 12 ماه بعد از خاتمه جلسات لیزر درمانی مشاهده کرد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *