راهکارهای SAP ERP در صنایع

SAP

در اواخر دهه60 میلادی شرکت IBM سیستم اطلاعاتی نرم‌افزاری را به بازار عرضه کرد که وظیفه آن کنترل موجودی و برنامه‌ریزی تأمین مواد تولیدی، بدون در نظر گرفتن موجودی‌های انبار و موجودی در راه، موجودی پای خط و… بود. به دلیل کامل نبودن این سیستم مشکلات زیادی برای کاربران وجود داشت. در سال 1972، پنج نفر از مهندسان شرکت IBM با ترک این شرکت و تأسیس شرکتی در شهر مونهایم آلمان با مأموریت “تحلیل و توسعه سیستم”در جهت حل مشکلات سازمان‌ها کار خود را آغاز کردند و پس از مدتی ماموریت و نام محصول خود را  به SAP که مخفف”سیستم‌ها، محصولات و اپلیکیشن‌های پردازش داده (Systems, Applications, and Products) یا به زبان آلمانی (Systeme, Andwendungen, Produkte in der Datenverarbeitung) بود تغییر دادند. 

پس از سال‌ها تجربه استقرار سیستم SAP در سازمان‌های متنوع، این روش در کشورهای مختلف موجب شده که یک پایگاه دانش قوی از تجربیات استقرار سیستم در شرکت‌های معتبر دنیا در حوزه‌های کسب و کار مختلف ایجاد شود.

تجربیات موفق SAP-ERP در بزرگترین شرکت‌های دنیا در صنایع و کشورهای مختلف ، موجب شده که پایگاه دانش SAP در قالب Best-Practise بسیار غنی باشد و  این امر یکی از مزیت‌های رقابتی شرکت SAP در مقایسه با سایر شرکت‌های ارایه‌کننده محصولات ERP می‌باشد.

استفاده از راهکارهای SAP در صنعت نفت و گاز

راهکارهای جامع و مرجع برای پشتیبانی فرایند کمپانی‌های فعال نفت و گاز در حوزه‌های بالا دست، میان دست و پایین‌دست و استفاده از راهکارهای سپ برای شرکت‌های حوزه نفت و گاز امکان دسترسی مطمئن به منابع انرژی را فراهم می‌آورد و همه عملیات این صنایع اعم از اکتشاف و حفاری، استخراج، تولید و فرآوری، لجستیک و حمل، پالایش، ذخیره‌سازی، توزیع و فروش را پشتیبانی می‌کند. صنایع عمده فعال در این حوزه، میدان‌های نفت و گاز، شرکت‌های حفاری نفت و گاز، پایانه‌های نفت و گاز، خطوط انتقال، پالایشگاه‌های نفت و گاز و پالایشگاه میعانات گازی  می‌باشد.

از آنجاییکه این شرکت‌ها به طور گسترده‌ای به سمت یکپارچگی در زنجیره ارزش پیش می‌روند، نیازمند جمع‌آوری، ذخیره‌سازی و تحلیل انبوهی از داده‌ها در کوتاه‌ترین زمان ممکن هستند. پردازش حجم انبوهی از داده‌های مربوط به مرحله عملیات، یک شرکت را قادر به شناسایی روندهای منفی و مثبت عملکرد حوزه‌های مختلف سازمان و اصلاح آنها می‌کند.

سیستم برنامه‌ریزی منابع سازمانی سپ مشتریان را قادر به انجام چه کارهایی می‌کند؟

   ▪ سرمایه‌گذاری کارا و اثربخش:

 برنامه‌ریزی سرمایه، مدیریت پروژه و فراهم کردن کلیه آیتم‌های مورد نیاز جهت ساخت دارایی‌های مورد نیاز در صنایع نفت و گاز

   ▪ عملیات دیجیتالی یکپارچه در میدان نفتی:

به کارگیری دارایی‌های مرکب به منظور استخراج نفت یا گاز و هچنین تصفیه یا پالایش آن

   ▪ زنجیره تأمین هیدروکربن:

تصفیه یا پالایش نفت یا گاز و انتقال آن به بازار خرده فروشی و فروش در ایستگاه‌های بازرگانی و فروش

   ▪ یکپارچگی عملیاتی:

هدایت ریسک عملیاتی و یکپارچگی دارایی، تضمین امنیت  و سلامتی و برنامه‌ریزی رقابتی نیروی کاری

   ▪ مدیریت اطلاعات بنگاه اقتصادی:

کنترل و مدیریت کلیه اطلاعات مربوط به چرخه زندگی در حوزه‌های کلیدی دارایی‌ها، مردم، محصولات و …

بیش از 90% شرکت‌های فعال در حوزه نفت و گاز و پتروشیمی از سیستم SAP-ERP برخوردار هستند. لذا سیستم SAP در این حوزه از الگوهای کسب و کار غنی برخوردار است.

فرایندهای زنجیره ارزش در صنایع نفت و گاز

فرایندهای بالادست

فرایندهای بالادست (اکتشاف و استخراج)، کلیه فرایندهای تجاری مربوط به اکتشاف، توسعه و تولید نفت خام، از تصمیم برای افزایش ذخایر نفت گرفته تا مخزن یا خط لوله‌ای که نفت استخراج شده از آن برداشته شده و در طول زنجیره تامین حمل می‌شود را پوشش می‌دهد. شرکت‌های بالادستی نفت و گاز به‌طور مداوم برای یافتن ذخایر نفتی جدید و تولید نفت تا حد امکان و در سریع‌ترین زمان ممکن و در عین حال به حداقل رساندن هزینه‌ها، به چالش کشیده می‌شوند. از آنجایی که جستجو برای ذخایر جدید نفتی بدون مرز می‌باشد، شرکت‌های نفت و گاز باید بتوانند جهانی فکر کنند و محلی عمل کنند، که نیاز به همکاری قوی جهانی و اغلب سازماندهی مجدد دارد. بخش صنعت بالادستی نیز به ویژه از نظر بهداشت، ایمنی و محیط زیست بسیار تنظیم شده است. این به این معنی است که شرکت‌های نفت و گاز باید فعالیت‌های خود را به خوبی انجام دهند و نظارت کنند تا با بسیاری از مقررات مطابقت داشته باشند و همچنین اطلاعات قابل ممیزی را ارائه دهند که به طور دقیق نشان‌دهنده انطباق (یا عدم انطباق) با مقررات شرکت، صنعت یا دولت در همه سطوح باشد.

فرایندهای میان‌دست (تأمین، انتقال و بازرگانی)

گروه فرایند تأمین و تجارت، تمامی فرایندهای تجاری برای مدیریت و اجرای مجموعه کامل فعالیت‌های زنجیره تأمین انبوه از برنامه‌ریزی اولیه تا تسویه نهایی را پوشش می‌دهد. این امر، هم برای بخش زنجیره تأمین میانی (به عنوان مثال نفت خام از خروج آن از فرایندهای بالادستی تا تحویل به پالایشگاه) و هم برای بخش زنجیره تأمین اولیه (محصولات پالایش‌شده از پالایشگاه تا پایانه فله نهایی یا مشتری) اعمال می‌شود. طیف کامل هیدروکربن‌های زنجیره تأمین فله را می‌توان در این گروه مدیریت کرد (از نفت خام گرفته تا محصولات تصفیه شده تا گاز طبیعی و گازهای مایع). فرایندهای کلیدی شامل برنامه‌ریزی و بهینه‌سازی، عملیات و زمان‌بندی، اجرا و تسویه حساب، به علاوه تجارت و مدیریت ریسک است.

کلید این گروه، مدیریت تمام فرایندها به شیوه‌ای کارآمد، سازگار و شفاف است، به طوری که برنامه‌ها باید در فعالیت‌های عملیاتی جریان داشته باشند، صورتحساب و تسویه باید براساس پیشرفت‌های طبیعی و با برنامه‌ریزی باشند، معاملات باید یک نمای کلی در زمان واقعی از موقعیت‌های باز داشته باشند تا بتوانند بر این اساس خطر را کاهش دهند. به طور خلاصه، زنجیره تامین باید به عنوان یک نهاد واحد مدیریت شود تا به نتایج بهینه دست یابد، هم از نظر فرایند، هم از نظر داده و هم از نظر تعامل. هر اتفاقی که اینطور نیست، اثربخشی را نه تنها در مراحل بعدی، بلکه به طور بالقوه، بلافاصله در کل شبکه‌ از فعالیت‌های غیرمستقیم وابسته کاهش می‌دهد.

عملیات تولید و پایش

پالایش و تولید کلیه فرایندهای تجاری مربوط به تبدیل نفت خام به محصولات تصفیه شده را که باید به بازار عرضه شود، پوشش می‌دهد. در گام اول، پالایش، نفت خام را به محصولات نیمه تمام تبدیل می‌کند. Final Blending بسیاری از محصولات نیمه تمام را به محصولات نهایی برای ورود به بازار تبدیل می‌کند. سایر محصولات نیمه‌تمام، به عنوان مثال روغن‌های پایه، به عنوان یک جریان تجاری جداگانه برای تولید در مواد روان‌کننده استفاده می‌شوند.

فرایندهای پایین‌دست (بازاریابی و خرده فروشی)

بازاریابی پایین‌دستی و خرده‌فروشی تمامی فرایندهای تجاری از مدیریت پایانه‌ها تا بازاریابی و فروش محصولات هیدروکربنی به مشتریان تجاری و خرده‌فروشی را پوشش می‌دهد.

فرایندهای بازاریابی و فروش شامل بازاریابی، برنامه‌ریزی فروش و فرصت کامل برای پردازش نقدی از طریق کانال‌های مختلف (مانند مرکز تعامل و اینترنت) است. فرایندهای مربوط به کسب و کار توزیع ثانویه مدیریت انبار در پایانه‌ها و حمل و نقل محصولات فله است. در نهایت، مدیریت سوخت جایگاه‌های خدمات و خرده‌فروشی راحت، کلیه فرایندهای مربوط به مدیریت سوخت و همچنین کالاهای خشک در جایگاه‌های خدمات را پوشش می‌دهد.

مدیریت سرمایه‌های سازمان

 • مدیریت و اجرای  پروژه‌های توسعه‌ای سازمان مدیریت مستندات سازمان
 • مدیریت ساخت سرمایه‌ها و دارایی‌های سازمان
 • منبع‌یابی و تأمین کالا و خدمات شرکت
 • مدیریت تأمین‌کنندگان 
 • مدیریت تعمیرات و نگهداری
 • مدیریت کیفیت
 • مدیریت بازرسی
 • پشتیبانی فرایندهای تأمین وانتقال مواد ( حمل، ذخیره‌سازی، مدیریت کانتینر ها، ردیابی، مدیریت برگشت مواد و… )

فرایندهای پشتیبانی سازمان

 • مدیریت مالی
 • مدیریت منابع انسانی
 • مدیریت بهداشت و ایمنی

حداکثر بازگشت سرمایه

شرکت‌هایی که از راهکارهای SAP ERP استفاده می‌کنند از طریق بهینه‌سازی سرمایه به کار گرفته شده، به حداکثر رساندن بازگشت از دارایی (ROA) ، افزایش سودآوری، انجام عملیات پایدار و ایمن، توسعه موثر مهارت‌ها و انتقال پیوسته داده‌های کسب و کارشان به نتیجه مورد نظر دست می‌یابند. می‌توان گفت SAP ERP در زمینه‌های زیر راهکارهایی را برای تأمین‌کنندگان انرژی به منظور بهبودی همه‌جانبه صنایع ارائه می‌دهد:

SAP

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *