سیستم های هوشمند آبیاری

کنترل از راه دور

آبیاری را می توان از راه دور به وسیله تلفن های هوشمند یا آن را مستقیماً بر روی دستگاه ها با دکمه ها کنترل کرد.در حالت اول فقط یک چراغ LED وجود دارد، که اگر سیستم کار کند سیگنال می دهد. در این حالت کنترل برنامه از راه دور انجام می شود.که راحت تر و شهودی تر است و می توان سیستم را از هر کجا کنترل کرد.

برای آبیاری گیاهانی که نیازهای مختلفی دارند مناطق آبیاری جداگانه ای تنظیم می شود.

هرمنطقه آبیاری، توسط دریچه ای آبیاری می شود که می توان مناطق آبیاری را مشخص کرد و آن را به اندازه مقدار آبی که گیاهانش به آن احتیاج دارند آب داد. با این روش می توان اطمینان حاصل کرد که کنترل کننده، آبیاری مناطق را به اندازه پشتیبانی می کند و هر نوع گیاه به اندازه مورد نیازش آبیاری می شود و از هدر رفت آب و از بین رفتن محصول که نهایتاً هدر رفت آب را به دنبال دارد، جلوگیری می شود.

برنامه ریزی و زمان بندی آبیاری

کنترل کننده های آبیاری، برنامه های زمان بندی متفاوتی دارند. هنگامی که سیستم به یک سنسور رطوبت متصل است می تواند به طور خودکار زمان آبیاری را کوتاه یا طولانی تر کند تا گیاهان غرق در آب یا تشنه نشوند.

اطلاع از نشتی ها و هدر رفت ها

کنترل کننده های هوشمند در هنگام شروع آبیاری و اتمام آن اگر خطایی رخ دهد یا اگر نشتی در سیستم وجود داشته باشد، اطلاع رسانی می کنند.

آبیاری هوشمندانه تر و پیش بینی آبیاری

برخی از سیستم های آبیاری می توانند یک قدم جلوتر بروند و آب و هوای محلی را پیش بینی کنند و حتی به هنگام باران سیستم آبیاری را خاموش کنند و شرایط آبیاری را بهینه کنند. استفاده از روش های نوین مانند آبیاری قطره ای و بارانی نسبت به روش های سنتی سبب کاهش مصرف آب شده است، ولی استفاده از روش های هوشمندانه آبیاری 30 درصد بیشتر در مصرف آب صرفه جویی می کنند.

کنترل کننده های مبتنی بر سنسور

یک کنترل کننده مبتنی بر سنسور برای تنظیم زمان آبیاری، از یک یا چند عامل اندازه گیری شده محلی استفاده می کند. عواملی که معمولاً مورد توجه قرار می گیرند عبارتند از: دما، بارندگی، رطوبت، تابش خورشیدی و رطوبت خاک.

یک سیستم مبتنی بر سنسور اغلب اطلاعاتی از پیشینه آب و هوایی منطقه برای برنامه ریزی در حافظه دارد و سپس از اطلاعات سنسور برای اصلاح مقدار مورد نیاز آبیاری مورد انتظار برای برنامه مصرف روزانه استفاده می کند.

کنترل کننده های مبتنی بر سیگنال

یک کنترل کننده مبتنی بر سیگنال با استفاده از فناوری رادیو، تلفن، کابل، تلفن همراه و وب یک سیگنال منظم از شرایط آب و هوایی حاکم دریافت می کند.این سیگنال به طور معمول از یک ایستگاه هواشناسی محلی(یا سری ایستگاه های هواشناسی) تهیه می شود که که معمولاً میزان تبخیر و تعرق جریان فعلی را به کنترل کننده اطلاع رسانی می کند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *