سیستم های پمپ آب خورشیدی

پمپ های آب خورشیدی پمپ هایی هستند که در آن ها انرژی خورشیدی به وسیله پنل های خورشیدی (قطعه هایی مستطیل شکل از سلول های خورشیدی) به انرژی الکتریسیته تبدیل می شود و این انرژی در راه اندازی پمپ آبی مورد استفاده قرار می گیرد. آسانی کار با پمپ های آب خورشیدی، سرعت بالای یادگیری کار با آن ها و حمل و نقل آسان، از مزایای بزرگ این پمپ ها است که باعث می شود کار با آن ها در مناطق دور افتاده هم مورد توجه قرار گیرد.

پمپ های خورشیدی جایگزینی مناسب و پاک نسبت به پمپ های دیزلی برای تأمین آب مورد نیاز برای مصارف گوناگون می باشد.

سیستم های پمپ آب خورشیدی ثابت کرده اند که راه حل مناسبی برای مناطق دور از شبکه برق می باشند. زیرا انرژی مورد نیاز برای راه اندازی پمپ های خورشیدی با استفاده از یک سری پنل های خورشیدی در طول روز تولید می شود که دیگر نیازی به هیچ گونه منبع انرژی نیست.

استفاده از پمپ خورشیدی به حفظ محیط زیست کمک می‌کند و در کاهش هزینه‌های برق مصرفی بسیار مؤثر است. همینطور برای مناطقی که برق ندارند و برای تأمین برق مجبور به استفاده از موتور برق یا دیزل هستند، انرژی خورشیدی بسیار مقرون به صرفه است. چراکه نه تنها هزینه اولیه پایین تری دارد، بلکه هزینه تأمین سوخت ندارد و برق با کیفیت را بدون قطعی به سمت مصرف کننده هدایت می‌کند.

مکانیزم پمپ آب خورشیدی

به طور کلی پمپ های آب خورشیدی از ۳ جزء اصلی تشکیل شده است:

  1. پنل های خورشیدی
  2. کنترل کننده
  3. بدنه اصلی

مکانیزم استفاده از پمپ های خورشیدی عموما به این نحو است که، در طول روز و تا زمانی که خورشید در دسترس باشد از انرژی آن برای تأمین برق مورد نیاز  پمپ آب خورشیدی بهره می‌بریم و آب را جهت آبیاری یا ذخیره در مخازن برای استفاده در مواقع دیگر منتقل می‌نماییم. به طور متوسط ۸ ساعت می‌توانید از پمپ شناور خورشیدی جهت آب رسانی استفاده کنید.

پمپ شناور خورشیدی برای مصارف کشاورزی و خانگی کاربرد دارد.

انواع پمپ های آبی خورشیدی موجود در بازار

  • روتور پيچشي یا مونو
  • سانتريفيوژي
  • پيستوني يا ديافراگمي

ساده و قوي ترين پمپ، پمپ هاي مونو يا روتور پيچشي اند كه فقط يك بخش چرخنده دارند كه روتور چرخنده درون استاتور الاستيكي و براي پمپ كردن 6 تا 20 متر مكعب آب در روز از عمق متوسط تا زياد مناسب هست.

پمپ سانتريفيوژي براي پمپ از عمق كم تا متوسط و براي پمپاژ اندازه زياد آب بسيار اقتصادي هست.

پمپ پيستوني يا ديافراگمي پيچيده ترند و قطعات متحرك زيادی دارد. درون آن ها بايد روغن موتور ريخته شود كه مي تواند روي كيفيت آب تاثير منفي بگذارد. معمولا با ولتاژ پايين كار مي كند و براي جريان آب كم و عمق تا 150 متر مناسب اند.

رایج ترین پمپ ها در مصارف، پمپ های کف کش و شناور در آب می باشند که پمپ های کف کش جهت ارتفاع های کمتر مثل آب استخر یا رود خانه می توان استفاده نمود و پمپ های شناور بیشترین کارایی را در چاه های عمیق دارند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *