طراحی و ساخت کیسه هوای ایمنی خودرو با ماشین های جوش لیزری Inflator

کیسه هوایی ایمنی خودرو یکی از قطعات حساس در ایمنی خودرو ها هستند، که در زمان تصادف خودرو پر از باد شده و به شکل بالشتک بین سرنشین و بدنه ی خودرو در نقش حفاظتی قرار می گیرد.برخی از پژوهش ها نشان می دهد اگر کمربند ایمنی بسته باشد کیسه هوا امکان مرگ سرنشین را کاهش می دهد.بعد از برخورد خودرو با موانع سخت، کیسه هوا در کسری از ثانیه باز شده و به عنوان یک حائل عمل می کند.

اجزای کیسه هوای خودرو

 • کیسه هوا
 • چراغ هشدار دهنده Air Bag
 • سنسور ضربه
 • بادکننده آتشی و مشتعل ساز (inflator)
 • واحد کنترل الکتریکی

ایربگ ماشین چگونه عمل می کند؟

باز شدن کیسه هوا توسط حسگرهایی کنترل می شود که میزان شدت تصادف را تشخیص می دهند. هنگامی که حسگرکیسه هوا تعیین می کند که کیسه هوا باید فعال باشد، سیستم کیسه هوای خودرو واحد inflator (بادکننده آتشی) را تحریک می کند که به سرعت مواد شیمیایی را می سوزاند تا حجم عظیمی از گاز نیتروژن تولید کند و کیسه را بادکند.

روی کیسه هوا منفذهایی قرار دارد تا هنگامی که سر و بالاتنه سرنشین به سمت جلو حرکت می کند، به کیسه هوا برخورد کند و گاز نیتروژن تولید شده از طریق منافذ تخلیه شود تا حرکت رو به جلو سر، کند تر شود.

استفاده از جوشکاری لیزری در بادکننده آتشی

درساخت Inflator به دلیل وجود یک چاشنی انفجاری، به یک روش جوشکاری پر سرعت با کمترین انرژی ورودی نیاز است و با توجه به ویژگی های ذاتی جوشکاری لیزری که حاوی کمترین گرمای ورودی است، این روش مناسب ترین راه برای جوشکاری محفظه ی ایربگ  است.

برای انجام این جوشکاری می توان از یک لیزر 3 کیلو وات فیبر که روی یک روبات سوار شده است استفاده کرد. در این دستگاه، با ترکیب آخرین دستاوردهای فناوری جوشکاری لیزری و روباتیک، اتصالی با کیفیت مطلوب ارائه می شود.

ویژگی های لیزر 3 کیلو وات فیبر به همراه روبات

 از انجایی که باریکه لیزر هنگام جوشکاری ابعاد کوچکی دارد، دقت جوشکاری باید بسیار بالا باشد، در نتیجه دقت حرکت و مکان یابی دستگاه باید بالا باشد.  این دستگاه با دارا بودن 5 درجه آزادی که قابلیت کنترل همزمان دارند، قادر است الزامات دقتی لازم را برآورده کند.

نکته قابل توجه دیگر بحث پیوستگی جوش در آنهاست که این دستگاه مجهز به یک سیستم پایش آنلاین تصویری است که می تواند منطقه جوشکاری را مرتباً پایش کند. همچنین در این سیستم از یک کابین محافظ استفاده می شودکه می تواند اپراتور دستگاه را در برابر بازتابش های باریکه لیزر و یا انفجاراحتمالی محافظت کند.

مدت زمان جوشکاری کامل یک قطعه محفظه ایربگ در این دستگاه حدودا 8 ثانیه است که مناسب ترین زمان برای این فرآیند است و با استفاده از 70 درصد توان لیزر 3کیلووات انجام می شود.

قابلیت های ماشین جوشکاری لیزری محفظه کیسه هوای ایمنی خودرو

 • ماشین مخصوص جوش لیزری مجهز به منبع لیزرفیبری 3 کیلووات تک مد با 5 درجه آزادی و دقت های حرکتی موقعیت یابی 0.03 میلی متر و تکرار پذیری در دقت های حرکتی 0.05 می باشد. قابلیت ارتقای توان چشمه ی لیزر یا کاهش آن وجود دارد.
 • قابلیت دادن برنامه وانجام فرآیند جوشکاری به صورت کاملا اتوماتیک
 • مجهز به سیستم پایش تصویری محل جوشکاری
 • وجود کابین محافظ برای پیشگیری از آسیب های احتمالی اپراتور
 • مجهز به سیستم خنک سازی آب سرد
 • قابلیت تخلیه هوای داخل کابین با فیلتراسیون مناسب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *