لیزرCO2 روشی نوین جهت درمان بیماری های پوستی

لیزرهایی که در پزشکی برای درمان‌های پوستی به‌کار گرفته می‌شوند به دو دسته لایه‌بردار و غیرلایه‌بردار تقسیم می‌شوند. همچنین می‌توان بسته به ناحیه تحت تابش لیزر، آن‌ها را به دو دسته فرکشنال و غیر فرکشنال تقسیم‌بندی کرد. لیزرهای فرکشنال به این معنی است که تنها بخشی از ناحیه مورد تابش را تحت تاثیر قرار می‌دهند. به بیان بهتر در لیزر غیر فرکشنال، کل ناحیه‌ای که نور لیزر به آن تابیده شده باشد، مورد آسیب (کنترل شده) قرار می‌گیرد. در حالی که در لیزرهای فرکشنال یا بخشی، دقیقا تنها نقاطی از بافت پوست در ناحیه تحت تابش لیزر، تخریب خواهد شد.

لیزر های لایه‌بردار، در سطح پوست تخریب سلولی را ایجاد می‌کنند درحالی که لیزرهای غیر لایه بردار، به عمق پوست نفوذ می‌کنند و با ایجاد گرما در بافت لایه‌های زیرین پوست موجب تحریک پوست به کلاژن‌سازی و ترمیم می‌شوند. در واقع لیزر لایه بردار با از بین بردن بافت سطحی پوست، موجب ایجاد لایه‌های جدید می‌شود.

آسیب و تخریب بافت پوست به صورت نقطه‌ای، اساس کار لیزر CO2 فرکشنال است. با این کار، لایه‌های سطحی پوست جدا می‌شوند و همچنین پوست شروع به ترمیم آسیب‌های لیزر می‌کند. در واقع هنگامی که جای زخم، بخیه و جوش روی پوست وجود دارد و یا به دلیل پیری پوست، چین و چروک‌هایی روی آن به وجود آمده است، لیزر CO2 فرکشنال کاربرد پیدا می‌کند. این روش با تخریب کنترل شده لایه‌های سطحی یا اپیدرم، پوست را به ترمیم و بازسازی خود تحریک می‌کند.

لیزر دی اکسید کربن یک روش لایه برداری غیر تهاجمی است یعنی بدون جراحی، زخم یا خونریزی انجام می‌شود. این روش نیازی به بخیه، بستری یا مراقبت‌های ویژه ندارد. این روش نسبت به دیگر روش‌های جوانسازی پوست مانند درم ابریژن یا لایه برداری شیمیایی، اثرات مشخص‌تر و دوره نقاهت کوتاه‌تری دارد. البته تاثیر لیزر CO2 فرکشنال روی پوست‌های تیره کمتر است و نیاز به جلسات درمانی بیشتری دارد.

کاربردهای لیزر CO2 فرکشنال

اثرات مثبت ترمیمی و درمانی لیزر دی اکسید کربن را می‌توان در چند دسته کلی خلاصه کرد که برخی جنبه زیبایی دارند و برخی درمانی هستند.

  • ترمیم بافت و اصلاح رنگ پوست: ایجاد یک پوست صاف‌ و یکرنگ و از بین بردن آسیب‌های ناشی از زخم، آکنه یا آفتاب‌سوختگی، افزایش تراکم سلولی، متناسب کردن اندازه منافذ پوستی با توجه به جنس پوست و میزان چربی آن
  • رفع چین و چروک‌های سطحی، خطوط روی پوست و شل شدگی یا افتادگی پوست: تحریک پوست به کلاژن‌سازی و در نتیجه سفت‌تر شدن پوست در کنار ترمیم و بازسازی لایه‌های پیر پوست، لیفت پوست به مقدار کم
  • برداشتن خال، برآمدگی و فرورفتگی‌های پوستی
  • لایه‌برداری ضایعات سطحی پوست: ضایعات پوستی که عمق زیادی نداشته باشند مانند برخی زخم‌ها، زگیل‌ها و لکه‌های پوستی با کمک لیزر CO2 فرکشنال برداشته خواهد شد.
  • درمان آسیب‌های نوری: آسیب پوستی که در نتیجه‌ی تابش پرتوی UV یا فرابنفش نور آفتاب یا دستگاه سولاریوم ایجاد شده باشد؛ مثل هایپرپیگمنتیشن یا لکه‌های تیره‌ی روی پوست که نتیجه آفتاب سوختگی است.
  • درمان تلانژکتازی: با گشاد شدن مویرگ‌های زیر پوست، ضایعات عروقی به وجود می‌آیند
  • افزایش تولید فاکتورهای رشد (GAG)، کلاژن‌سازی، انقباض میوفیبریل‌ها و در نتیجه ایجاد سفت شدگی و لیفت پوست
  • از بین بردن چروک پلک بالا و رفع افتادگی جزئی پلک به جای انجام عمل جراحی بلفاروپلاستی

 شیوه کار لیزر CO2 فرکشنال

در گام نخست پوست باید پاکسازی و تمیز شود. وجود عوامل خارجی بر تاثیر لیزر اثر منفی خواهد گذاشت. در صورت حساسیت و یا تحمل پایین فرد نسبت به درد می‌توان از بی‌حسی موضعی استفاده کرد. سپس پرتوهای لیزر با حرکات افقی و عمودی، سطح پوست را جارو می‌کند و تمام ناحیه تحت درمان را پوشش می‌دهد. با تابش لیزر روی پوست، سوراخ‌های ریز میکروسکوپی ایجاد می‌شود که فرایند ترمیم و بازسازی پوست را فعال می‌کند.

از آنجایی که در این روش تمام ناحیه مورد تابش لیزر آسیب نخواهد دید، درد و سوزش ناشی از لیزر نیز بسیار کمتر از روش‌های غیر فرکشنال است. مشخص است که چون تنها سوراخ‌های بسیار ریزی در سطح پوست ایجاد می‌شود، تمامی گیرنده‌های عصبی، پیغام درد را به مغز منتقل نمی‌کنند. به همین دلیل در برخی مواقع هیچ نیازی به استفاده از داروی بی‌حسی نیست.

بسته به وسعت ناحیه‌ی تحت درمان و نوع عارضه پوستی، هر جلسه درمانی بین نیم ساعت تا دو ساعت زمان نیاز دارد. همچنین ۳ تا ۶ جلسه باید لیزر CO2 فرکشنال انجام شود تا نتیجه مورد نظر به دست آید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *