معرفی لیزر الکسانداریت

لیزر الکساندرایت در گروه لیزر‌های جامد است. الکساندرایت نوعی لیزر است که از طریق کریستال الکساندرایت نور پرانرژی با طول موج ۷۵۵ نانومتری که از کانی و عنصری بسیار کمیاب و گرانقیمت بنام chrysoberyl تشکیل شده است، منتشر می‌کند. با نفوذ پالس‌های نوری به داخل پوست، ملانین موجود در فولیکول‌های مو مورد هدف قرار گرفته و با گرم کردن آن‌ها مانع رشد و تقسیم سلولی می‌شود.

دستگاه لیزر الکساندرایت، بسیار پیچیده تر از دستگاه دایود است. در لیزر الکساندرایت واقعی، بخش اپتیکی شامل قسمت های زیر است:

  • کاواک (راد، رفلکتور، فلش لامپ ها، آیینه ها)
  • خط انتقال اپتیکی
  • فیبر نوری
  • هندپیس

هندپیس غیر تماسی

در لیزرهای الکساندرایت محل خروج نور از هندپیس با پوست فاصله دارد. در این نوع لیزرها از سری یکبار مصرفی به نام “دیستنس گیج” استفاده می کنند. استفاده از همین سری یکبار مصرف باعث بالارفتن بهداشت حین درمان می گردد.

کولینگ

سیستم کولینگ دستگاه­های لیزر بسیار حائز اهمیت هستند. چرا که گرمای جذب شده توسط بافت و مو را کاهش داده و باعث سرد شدن پوست می شوند. لیزرهای الکساندرایت از واحد کولینگ خارجی بهره می برند. شات های دستگاه الکساندرایت از فاصله کمی از پوست زده می­شود و به همین علت خنک کردن پوست توسط باد سرد صورت می‌گیرد.

اپلیکیتور یا هندپیس حاوی اجزای ظریف نوری است که ممکن است در صورت افتادن، در معرض آسیب شدید باشد. به جز در حین درمان، هندپیس باید همیشه در نگهدارنده خود روی دستگاه نگه داشته شود. هنگام حرکت دستگاه، هندپیس­ ها باید از دستگاه جدا شده و در کیف حمل آن نگهداری شود.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *