هوشمند سازی صنعت کشاورزی

اینترنت اشیاء در صنعت کشاورزی کاربردهای بسیاری زیادی دارد، از جمله می توان به کنترل به وسیله پهباد، کنترل سیستم های آبیاری و کوددهی، کنترل ربات ها و موارد مشابه اشاره کرد.با پیشرفت اینترنت اشیاء بسیاری از امور کشاورزی تنها با یک گوشی تلفن همراه کنترل می شود، در حقیقت با استفاده از اینترنت اشیاء به آسانی می توانید با تلفن همراه خود به سیستم مرکزی وصل شده و ربات، سنسور، دوربین، سیستم آبیاری، کوددهی و یا هر چیز دیگری که در اختیار دارید را کنترل کنید. استفاده از موقعیت یاب یا همان جی پی اس در کشاورزی باعث شده تا موقعیت یابی و نقشه کشی زمین ها بسیار آسان شود.

امروزه گیرنده های ( GPS) در همه تلفن های هوشمند وجود دارد. همین امر باعث شده تا قیمت این گیرنده ها به شدت کاهش یابد و استفاده از آن زیاد شود. با استفاده از این گیرنده ها به سادگی می توانید با سیستم مرکزی زمین های کشاورزی خود ارتباط برقرار کنید و کارهایی مثل آبیاری و کوددهی را انجام دهید.ورود ربات های باغبان به زمین های کشاورزی هوشمند را می توان انقلابی در این صنعت دانست. ورود ربات ها به صنعت کشاورزی می تواند سرعت کاشت و برداشت محصولات را افزایش داده و باعث رشد بهتر آنها شود. در حال حاضر ربات هایی به شکل خودرو ساخته شده اند که دانه ها را کاشته و به صورت روزانه از آنها تا زمانی که وقت برداشت برسد، مراقبت می کنند.

این ربات ها همه جوانب خاک را بررسی کرده و بهترین نقطه را برای کاشت دانه انتخاب می کنند. یکی دیگر از ربات هایی که در این زمینه ساخته شده است، به صورت یک پهباد بوده و برای سم پاشی استفاده می شود. این ربات هوشمند سم را به صورت دقیق و به شکل بسیار کوچک به روی گیاهان و گل ها پخش می کند. اخیرا از پهبادی رونمایی شد که می تواند سم را به اندازه مواد نانو ریز کند و به صورت هوشمند به روی گیاهان بپاشد.

نحوه عملکرد اینترنت اشیاء در کشاورزی هوشمند

اکثر مزارع هوشمند از سیستمی استفاده می کنند که برای نظارت بر سطح محصول با استفاده از حسگرهای مختلف (نور، رطوب، دما و …) ساخته شده است.در بسیاری از موارد، سیستم آبیاری نیز به صورت اتوماتیک کنترل می شود و کشاورز در هر زمانی می تواند شرایط مزرعه خود را از طریق تلفن هوشمندش کنترل کند که در حالت ایده آل، این موضوع می تواند تمام داده های لازم برای تصمیم گیری استراتژیک مربوط به مزرعه را به او ارائه دهد. به طور معمول، کشاورزی هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیاء از یک طرح خام استفاده از داده ها و تجزیه و تحلیل آن ها برای بهینه سازی فرآیند کشاورزی پیروی می کند.

مزایای کشاورزی هوشمند

دسترسی به تعداد زیادی داده و تجزیه و تحلیل پیشرفته می تواند اطلاعات مفیدی را به کشاورزان ارائه دهد. تجزیه و تحلیل شرایط مناسبی را برای تصمیم گیری هوشمندانه کشاورزان ارائه می دهد و امکان نظارت بهتر بر کارایی تجهیزات، عملکرد کارکنان و غیره فراهم می کند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *