پلتفرم اینترنت اشیاء چیست؟

بستر اینترنت اشیاء دقیقاً چیست؟

برای درک اینکه پلتفرم اینترنت اشیاء چیست، ابتدا باید بدانید که در یک سیستم کامل اینترنت اشیاء چه می گذرد.

  • یک سیستم کامل اینترنت اشیاء به سخت افزارها مانند حسگرها یا دستگاه ها نیاز دارد، این سنسورها و دستگاهها اطلاعات محیط را جمع آوری می کنند (به عنوان مثال سنسور رطوبت) یا در محیط کارهایی انجام می دهند (به عنوان مثال آبیاری محصولات زراعی).
  • یک سیستم IoT کامل نیاز به اتصالاتی دارد، سخت افزارها نیز به راهی برای انتقال همه این داده ها به ابر نیاز دارند (به عنوان مثال ارسال داده های رطوبت) یا راهی برای دریافت دستورات از ابر (به عنوان مثال آبیاری محصولات فعلی). این اتصالات می تواند تلفن همراه، ماهواره یا WiFi باشد، یا ممکن است به گزینه های اتصال جدیدتر و متمرکز بر اینترنت اشیاء مانند LoRa نیاز داشته باشد.
  • یک سیستم کامل اینترنت اشیاء به نرم افزار نیاز دارد، این نرم افزار در ابر میزبانی می شود و مسئول تجزیه و تحلیل داده هایی است که از سنسورها جمع آوری می شود و تصمیم گیری می کند (به عنوان مثال از اطلاعات رطوبت می داند که باران باریده است و سپس به سیستم آبیاری می گوید امروز روشن نشود).
  • در نهایت، یک سیستم کامل اینترنت اشیاء به رابط کاربری نیاز دارد. برای مفید بودن همه این موارد، باید راهی برای تعامل کاربران با سیستم اینترنت اشیاء وجود داشته باشد (به عنوان مثال یک برنامه تحت وب با داشبورد که روند رطوبت را نشان می دهد و به کاربران اجازه می دهد تا سیستم های آبیاری را به صورت دستی روشن یا خاموش کنند).

ارزش واقعی اینترنت اشیاء هنگامی است که با سیستم های تجاری موجود و جریان داده ها ادغام می شود و بسیار مهم است که همه این اجزای متفاوت به طور مؤثر و قابل کنترل به هم گره خورده باشند.

پلتفرم های اینترنت اشیاء با ارائه ابزارها و قابلیت های داخلی، سرآغازی را در ایجاد سیستم های اینترنت اشیاء ایجاد می کنند. یک پلت فرم اینترنت اشیاء ارتباط، جریان داده، مدیریت دستگاه و عملکرد برنامه ها را تسهیل می کند. پلتفرم اینترنت اشیاء با همه انواع سخت افزارها و گزینه های مختلف اتصال راهی را به وجود می آورد تا همه چیز با هم کار کنند و به حل مشکلات کمک می کند.

پلتفرم اینترنت اشیا کمک میکند تا :

  • تمامی سخت افزارها، مانند سنسورها و دستگاه ها به یکدیگر از طریق پلتفرم وصل شوند.
  • پروتکل های ارتباطی سخت افزاری و نرم افزاری مختلف را پردازش می کند.
  • ایجاد امنیت و احراز هویت برای دستگاه ها و کاربران
  • داده هایی که حسگرها و دستگاه ها جمع آوری کرده اند را تجزیه تحلیل می کند.
  • همه موارد فوق را با سیستم های تجاری و سایر خدمات ادغام میکند.

چه زمانی کسب و کار شما باید از پلتفرم اینترنت اشیاء استفاده کند؟

پلتفرم اینترنت اشیا برای کمک به مشاغل بدون نیاز به هزینه اضافی و مدیریت تیم های متخصص در تمامی زمینه های مختلف IoT به کمک می آید. برای مثال، ممکن است کسب و کار شما در ساخت سخت افزار بسیار خوب عمل کند و تصمیم بگیرید که سخت افزار خود را “هوشمند” کنید. به جای اقدامات گران و زمان بر و استخدام توسعه دهندگان نرم افزار، می توانید از یک پلتفرم اینترنت اشیاء برای راه اندازی سریع و مقرون به صرفه تر استفاده کنید.

پلتفرم اینترنت اشیاء که باعث صرفه جویی در وقت شما می شود، ممکن است هزینه بیشتری هم داشته باشد. اما همچنان از هزینه های بسیار پایین تر، سود می برید. هرچه کمتر هزینه کنید، باید کارهای بیشتری را به تنهایی انجام دهید، که زمان می برد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *